Gönderen Konu: ÖTV.İLE İLGİLİ SON HABERLER.  (Okunma sayısı 6569 defa)

Çevrimdışı ezgili dünyam

• ayfer
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 71
  • Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
    • http://ezgilidunyam.azbuz.com/
[/   [/move]

Çevrimdışı arzu

• ARZU TİRYAKİ
  • Üst Yönetici
  • Teşekkür Sayısı: 98
Ynt: ÖTV.İLE İLGİLİ SON HABERLER.
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2008, 02:14:06 ÖS »
ayfercim site üyelik istiyor. üye olamayan arkadaşlar için yazıyı kopyalayıp yayınlaman mümkünmü ??

Çevrimdışı ezgili dünyam

• ayfer
  • Uzman Üye
« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2008, 02:52:27 ÖS »
Başlık yok olmuş konuyumu sildiler yoksa arayayım. ??
[/   [/move]

Çevrimdışı arzu

• ARZU TİRYAKİ
  • Üst Yönetici
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2008, 02:53:49 ÖS »
evet silinmiş yada başka biryere  atılmış olabilir bakalım bi...

Çevrimdışı ezgili dünyam

• ayfer
  • Uzman Üye
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2008, 03:08:09 ÖS »
Daha önce araba satışı yapılırken engelli bireye satılmazsa ötv alınıyordu, şimdi bu madde kalkmış. Konu bu şekildeydi.
[/   [/move]

Çevrimdışı Elif Ayşem

• Ayşe
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 49
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2008, 04:16:55 ÖS »
MERHABALAR,
İLK ÖNCE VERECEĞİNİZ CEVAPLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YAPILAN KANUNİ DEĞİŞİKLİK ÜZERİNE %90 ÖZÜRLÜ OLAN ÇOCUĞUM ADINA 0 KM BİR ARAÇ ALDIM, AMA KAFAMA TAKILAN BAZI SORUNLAR VAR.

- ÇOCUĞUM 4 YAŞINDA OLDUĞU İÇİN NOTERDEN "MUVAFAKATNAME" DÜZENLEDİK VE TRAFİKTEN RUHSAT İŞLEMLERİNİ TAMAMLADIK. ANCAK RUHSATTA "ÖTV ÖDENMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEMEZ" DİYE BİR İBARE VAR. BU İBARENİN OLMASI NORMAL Mİ?
- ÇOCUĞUM ADINA ARACI BEN KULLANACAM AMA RUHSATTA BUNUNLA İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİ YOK. BUNUNLA İLGİLİ AYRICA NOTERDEN TEKRAR TAAHHÜTNAME Mİ DÜZENLEYECEĞİZ, YOKSA BU İBARENİN RUHSATTA OLMASIMI GEREKLİ?
- MTV MUAFİYETİ İÇİN ARAÇ BAYİİ TARAFINDAN BANA BAZI EVRAKLAR VERİLDİ VE VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT ETMEM SÖYLENDİ, ANCAK VERGİ DAİRESİNDEN BANA ARACIN ÖTV'DEN MUAFİYETİNİN SAĞLANDIĞI İÇİN, AYRICA MTV MUAFİYETİ İÇİN MÜRACAAT ETMEME GEREK OLMADIĞI SÖYLENDİ.

DAHA ÖNCE BU ŞEKİLDE ARAÇ ALAN ARKADAŞLAR TARAFINDAN BAŞINDAN SONUNA KADAR SÜREÇ HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ BANA VE BU ŞEKİLDE ARAÇ ALACAK ARKADAŞLARIN FAYDALANACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM.
VERECEĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Cevap:

1- Siz aracı 4 Haziran 2008 tarihinden önce almışsınız sanırım. Öyle olduğu için de ruhsata "satılırken ötv ödenecek" şerhi düşmüşler. Ama bunun hiç bir önemi yok. Siz aracı 5 yıl kullandıktan sonra istediğiniz herkese ötv ödemeden satabileceksiniz. Sadece 5 yıldan önce satarsanız başta ödemediğiniz ötv'yi ödemek zorundasınız.

2- Aracı sizin kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Araç ruhsatında hiç bir şey yazmaması, aracı araç sahibinin 3. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları kullanabilir demektir. Mevzuat böyle diyor.

3- Aracınıza MTV borcu tahakkuk ettirilip ettirilmediğini teyit edin bence. Zira MTV için ayrıca başvuru yapmanızı istiyorlar genellikle. Gerçi borç çıkartılsa bile bir önemi yok, borcu iptal ederler ama, bence siz yine de mtv muafiyeti uygulandığından emin olun.

Çevrimdışı Elif Ayşem

• Ayşe
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 49
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2008, 04:24:14 ÖS »
Ben % 70 engelli raporu yetiyor sanıyordum ?? yanılıyorum herhelde

Çevrimdışı Gözümün Nuru Evladım

• Betül
  • Dost Üye
  • **
  • Teşekkür Sayısı: 0
« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2008, 09:52:38 ÖS »
Arkadaşlar bu haber güncel dimi inşallah çünkü bizim ruhsatızda da ötv vergisi ödenmeden satılamaz ibaresi mevcut. ??

Çevrimdışı ezgili dünyam

• ayfer
  • Uzman Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 23, 2008, 10:53:17 ÖS »
Evet haber güncel ama genede ilgili birimlerden net olarak öğrenmek gerekir.
[/   [/move]

Çevrimdışı İLKNUR

• GÜL YÜZLÜ MELEĞİM BÜŞRAM
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 30
« Yanıtla #9 : Eylül 10, 2008, 05:18:37 ÖS »
arkadaşlar büşra 6 aylık kalp ameliyatı vb saglık sorunları derken yeni alıcağız raporunu.sizin yardımınıza ihtiyacım var.
araba almak istiyoruz ancak ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz.
mesela araba için raporda %90 yazması şartmı?daha az olursa olmuyomu?
birde eğer % 90 yazması şartsa eşim  rapora böyle yazılmasını istemiyor.ileride bu oranın büşraya zarar verebileceğini söyliyor.bu benimde kafama çok takıldı?böyle durum olabilirmi?
içimizde araba alan varsa lütfen bilgilendirsin.

Çevrimdışı prensimiz

• SUZAN GÜLEN
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 36
« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2008, 05:53:31 ÖS »
biz ocak ayında kerem in üzerine araba aldık. ötv ödemedik.raporda  yüzde 90 yazması şart.birde sürekli yazması gerekiyor.
böyle bir rapor  kerem e ilerde zarar verebilirmi diye hiç düşünmedim. en nihayetinde kerem ds ve kromozom analizi yapılmış .
kerem iyi bir gelişim gösterirse hali hareketleri bunu gösterecek. rapor sadace kağıtta kalan bir gösterge bence.
aldığımız arabayı  kerem i eğitim için  manisa dan izmire götürürken ben kullanıyorum. yani kerem için daha rahat yolculuk oluyor.
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR

KEREM 09 05 2007

Çevrimdışı Gün Bilgin

• Yönetici
  • Teşekkür Sayısı: 84
  • Robert Cem (17/DS) ve Daniel Emre (12)
    • GÜNCE
« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2008, 06:18:21 ÖS »
Burada çok emin değilim ama sanırım raporunda yazan oran alacağı eğitim seçeneklerini etkileyebilir. Yanlış hatırlamıyorsam belli bir engellilik oranının üstüne sadece evde bakım veriyorlardı, bunu kontrol edin isterseniz.
http://www.gunbilgin.com/

Çocuklarıma verebileceğim en büyük hediye... kalıpların dışında düşünebilmeyi öğretmek.

Çevrimdışı arzu

• ARZU TİRYAKİ
  • Üst Yönetici
« Yanıtla #12 : Eylül 10, 2008, 10:35:34 ÖS »
Burada çok emin değilim ama sanırım raporunda yazan oran alacağı eğitim seçeneklerini etkileyebilir. Yanlış hatırlamıyorsam belli bir engellilik oranının üstüne sadece evde bakım veriyorlardı, bunu kontrol edin isterseniz.

bende kağıt üstündeki değerlere önem vermem ama bu bahsettiğiniz önemli bir detay. eger haklardan mahrum edecekse elbette yazdırmamak gerekir.

Çevrimdışı prensimiz

• SUZAN GÜLEN
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 36
« Yanıtla #13 : Eylül 11, 2008, 04:13:26 ÖS »
benden yüzde 90 araba alımı için gerekiyor dediler ve yüzdesi  o şekilde çıktı. 42 bin ytl lik arabayı 30 bin ytl ye aldık .aileler için ciddi bir rakam diye düşünüyorum. bu konuda varsayımlar üzerine değilde kesin bilgisi olan var mı .kerem in ram dan eğitim raporu var.  yüzde 90 olması şu ana kadar bize engel teşkil etmedi,.eğitiminde   yüzdesi yüksek denilirse istenilen yüzde de rapor çıkarabilirim.
eşim belediye ye taşeron firma olarak ihale alıyor. geçen ay sosyal güvenlik kurumundan şirketinde engelli çalıştırmadığı için uyarı aldı. eşim temizlik ve şöför ihalesine bakıyor. ehliyet olmayan kişileri alamıycanı söylesede kar etmedi.çalıştıracağı engellinin yüzdesi 40 ve üzeri olması gerekiyormuş. aksi halde 10 bin ytl  ceza kesecekler,sonuçta böbreği olmayan yüzde 40 engelli yi masa başına  oturttu. bu uygulamalar devletin engellileri sahiplenmesi adına güzel.para cezası gibi caydırılığıda var.firmaya da vergi indirimi sağluıyor.
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR

KEREM 09 05 2007

Çevrimdışı İLKNUR

• GÜL YÜZLÜ MELEĞİM BÜŞRAM
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 30
« Yanıtla #14 : Eylül 11, 2008, 06:01:16 ÖS »
benim oran hakkında  kesin bilgim yok.bu yüzden sizlere soruyorum.
ben gelecekden daha da ümitliyim şöyleki artık engelliler daha iyi eğitiliyor daha iyi devlet ve halk tarafından sahipleniliyor.bakın küçük örnek bu yıl benim anasınıfa  bir otistik bir konuşma güçlüğü olan iki kaynaştırma verdiler.
diğer arkadaşlarımada engelli öğrenciler sınıflara verildi.ve engelliler ,öğretmenlerin isteğine göre sınıflara veriliyor.benim otistiği seçmemin nedeni zihinsel engelliler konusunda daha bilgili olmam.ve bu yıl yeni yönetmeliğe göre artık hergüm öğretmenler kaynaştırma öğrencilerine günlük plan ve değerlendirme yapmak zorunda.